Ako si vyrobiť vlastnú raffiovú sukňu

23.09.2018

Páčia sa vám "trávové sukničky", ale ako osoba s vyberaným vkusom sa neuspokojíte s čínskym šmejdom z party obchodov a chcete niečo echt autentické? Jedna možnosť je kúpiť sukňu priamo z Tahiti/ Havaja, druhá, pre nás úchylákov závislých na ikea efekte, je vyrobiť si vlastnú.

Čo budeme potrebovať:

- cca 800 g raffie (robila som 2 sukne, ktoré si dám na seba, aby vznikol "huňatý" efekt; každá zhltla cca 400 g raffie). Kúpila som cez aliexpress.

- jutové lano, resp likové lano príslušnej farby akú má mať sukňa (dostať v domácich aj kancelárskych potrebách)

- na farbenie: ja som si raffiu zafarbila na krásnu sýtožltú farbu pomocou kurkumy, išla som podľa tohto receptu na prírodné farbenie kurkumou.

A ideme na to...

Krok 1: farbenie, vystieranie, sušenie

Raffiu zafarbíme podľa toho, aký spôsob farbenia sme si zvolili. Pre farbenie kurkumou povaríme raffiu cca 15 minút v zmesi vody, soli a kurkumy (viď recept v linku hore). Následne prichádza prvý moment, kedy si poviete, že kurnik, tá hotová sukňa z Havaja nebol až taký zlý nápad. Celé to takmer kilo raffie treba vypláchať, rozmotať a po stebielkach povystierať na uterák/ handru (ideálne nie váš obľúbený uterák) a to celé nechať vysušiť na neveternom mieste (keď je raffia už vysušená, veľmi ľahko zmení svoju pozíciu a 10 hodín práce je v ... parčíku pod bytovkou).

Následne prichádza prvý moment, kedy si poviete, že kurnik, tá hotová sukňa z Havaja nebol až taký zlý nápad.

Farbenie raffie
Farbenie raffie
Vyzerá to ako špagety...
Vyzerá to ako špagety...

Hurá, raffia je zafarbená, rovná a vysušená. Čo teraz? Teraz si zoberieme lanko, ja som použila žlté "lykové" lanko z umelej hmoty (aby sa farba čo najviac podobala farbe raffie) a odstrihneme z neho 3 veľmi dlhé pásiky. Tie zapletieme do vrkoča; pletieme dovtedy, kým nemá vrkoč obvod našich bokov x 2 a k tomu ešte nejakých 40 cm na uviazanie. Pomôcka odkukaná od havajských tanečníc: spodok vrkoča si chyťte medzi prsty na nohách, viď obrázok.

Pletenie
Pletenie
Viazanie: začiatky
Viazanie: začiatky

Cca 20 cm od konca vrkoča urobíme uzlík a začíname viazať sukňu. V tomto bode odporúčam si pustiť váš obľúbený seriál, lebo vás čaká x hodín naozaj monotónnej práce. Mne sa osvedčilo znovupozeranie Game of Thrones. Ako postupovať: Zoberiete si zopár "stebiel" raffie podobnej dĺžky, prehnete si ich v takom bode, aby vám ostala dĺžka sukne, akú chcete spraviť, resp. o čosi dlhšia (odstrihnúť sa to dá vždy, dorobiť už nie) a utiahnete okolo špagátu jednoduchú sľučku. Treba dať len pozor, aby ste sľučku uťahovali vždy v tom istom smere, nech vám vznikne celistvý vzor na páse. Jednotlivé sľučky natlačte čo najviac na seba, nech je sukňa čo najhustejšia. Takto pokračujte až kým nemáte sukňu v šírke vašich bokov. Na záver urobte druhý uzlík na špagáte. Postup opakujte druhý krát pre vyrobenie druhej sukne.

Potom nám už ostáva len sukňu odstrihnúť a zarovnať na želanú dĺžku, v tomto bode odporúčam dvakrát merať a potom zmerať ešte raz a potom strihať.

A čo so zbytkovou raffiou, ktorú sme nepoužili na sukňu, lebo bola príliš krátka? Dobre, že sa pýtate. Z nej si vyrobíme mávatká "i´i". Ale o tom inokedy.

Mávatká i´i
Mávatká i´i


Želám veľa úspechov a pevné nervy pri výrobe vašej sukničky a neváhajte sa pochváliť vašimi výtvormi.


Mārama