kto sme

Mgr. art. Lucia "Mārama" Masárová

Tanec je moja celoživotná láska. Jedna z mála spomienok, ktoré mám z útleho detstva, je ako tancujem v obývačke v pyžame na Sestričku z Kramárov od Elánu. Neskôr som pyžamo vymenila za tanečný dres, potom za slovenský kroj, latinky, až som skončila bosá v plážovej šatke a s kvetom vo vlasoch.

Tahitský tanec som spoznala počas svojho štúdia v USA. Študenti pochádzali zo všetkých kútov sveta a každý kto chcel, mal možnosť sa po vyučovaní dozvedieť o ich kultúre a naučiť sa ich tance. Tu som po prvý krát zažila dievčatá odeté do parea (plážová šatka) synchronizovane točiť bokmi na hypnotický rytmus bubnov. Bola som okamžite zaľúbená.

S polynézskym tancom som sa bližšie zoznámila pod vedením Jany Mattovej, zakladateľky tanečnej skupiny Tropical. Vďaka nej som sa naučila základy predovšetkým havajského tanca, dozvedela sa veľa o filozofii a kultúre Polynézie a získala neoceniteľné skúsenosti. Ale najmä ma inšpirovala svojou manou, vnútornou silou, vďaka ktorej priniesla havajský tanec nielen do Bratislavy, ale na celé Slovensko.

Posledných šesť rokov sa učím priamo od zdroja a absolvovala som kurzy u viacerých tahitských lektoriek, ako aj učiteľský kurz u svetovo známej Joelle Berg. Vzdelávanie je pre mňa nikdy nekončiaci proces a každý kurz pre mňa predstavuje úžasný zdroj inšpirácie, nové poznanie a nový pohľad na svet tanca.

Aktuálne vediem kurzy tahitského tanca v Bratislave, tvorím tanečné choreografie a kostýmy a šírim tahitskú kultúru na Slovensko prostredníctvom pravidelných kurzov, príležitostných workshopov a vystúpení. Teším sa na vás pri spoločnom tanci.

Ia orana!