Tahitský tanec nie je z Haiti

24.04.2018

Keď niekomu poviem, že tancujem tahitský tanec, tak obvyklá reakcia je: "To je tanec z Haiti?" Alebo: "To je to hula-hop?" Tí najviac svetaznalí uznanlivo pokývajú hlavou a povedia: "Hmmm, to máte tie kokosové orechy a trávové sukničky a robíte vlnky rukami, čo?" "A kde to vlastne to Tahiti je?"

Tahiti je najväčším ostrovom Francúzskej Polynézie a je súčasťou Spoločenských ostrovov v Tichom oceáne. Na mape ho nájdete približne na polceste medzi Austráliou a Južnou Amerikou. Hovorí sa tam po francúzsky a tahitsky. Tahitčina patrí do polynézskych jazykov a je teda veľmi podobná napr. maorčine a havajčine.

Už vieme, kde je Tahiti, povedzme si teda čosi o tahitskom tanci.

Najznámejšie dva typy tahitského tanca sú ote´a (otea) a aparima. Otea je tradičný tanec z predkoloniálnych čias, pôvodne mužský a "vojenský". V súčasnosti ho s obľubou tancujú aj ženy a páry. Ženský variant je charakteristický rýchlymi pohybmi panvy s hudobným doprovodom perkusií. U mužov sú typické napr. "strihavé" pohyby nôh a skákanie. Rukami tanečníci a tanečnice "rozprávajú", t.j. každý pohyb rúk niečo znamená. V otei obvykle ide o každodenné činnosti alebo prírodné úkazy, napr. lov, pádlovanie, východ slnka, more, atď.. Oblečenie tanečníkov je rôzne, časté sú sukne z raffie ("trávová suknička") alebo krátke pareo (šatka). Najvýraznejším prvkom je ozdoba hlavy zdobená mušľami, perím a inými vecami bežne dostupnými na Tahiti.

Aparima je modernejší typ tanca. Názov je zložený z dvoch slov: apa (posunky) a rima (ruky). Ako už názov napovedá, ťažiskom pozornosti sú ruky, ktoré rozprávajú príbeh. Z tohto hľadiska je teda aparima blízka havajskej hule. Tanečnice sú obvykle doprevádzané gitarou, alebo ukulele, a prípadne spevom. Tancuje sa v pareu, alebo v dlhých šatoch. 

S príchodom kresťanských kolonistov upadol tradičný tahitský tanec na dlhú dobu do zabudnutia. Našťastie, v súčasnej dobe je opäť živý a jeho šíreniu sa venujú viaceré školy na Tahiti aj vo svete. Každoročne sa organizujú aj súťaže v tahitskom tanci, tzv. heiva. Najprestížnejšia z nich je Heiva i Tahiti, ktorá sa koná každý rok v júli.